Rozmarné počasí, bouřlivá divácká kulisa a double pro Sobotku

Dostihové závodiště v Pardubicích hostilo třídenní jezdecké závody spřežení „Cena hejtmana Pardubického kraje“. Vozatajové soutěžili nejen v kvalifikaci na Zlatou podkovu, ale mnozí to také pojali jako generálku na srpnové Mistrovství ČR. Testy nejlépe vyšly vozatajům z Jezdeckého klubu Sobotka, z Pardubic vezou hned dvě zlaté trofeje.

Od pátku do neděle se nad pardubickým závodištěm střídalo slunce s mraky i s deštěm, diváky to ale neodradilo. Třicítku vozatajů ve čtyřech soutěžích vypsaných pro dvojspřeží pony, jednospřeží, dvojspřeží a čtyřspřeží přišli diváci podpořit především v sobotu, kdy byly na programu atraktivní maratony. Publikum si ale našly i nedělní parkury. Drezury „mezi kapkami deště“ soutěž zahájily už v pátek ráno. Své by o tom mohl vyprávět Ladislav Jirgala z JK Hubička Telnice. Prudký déšť jej, ani jeho pár koní, ale nerozptýlil a Ladislav Jirgala po vítězství v drezuře a maratonu a dobrém parkuru je vítězem kategorie dvojspřeží. 

V kategorii dvojspřeží pony se naopak bojovalo do úplného konce. Po drezuře a maratonu v této soutěži vedla Monika Pospíšilová z Jezdeckého klubu Boharyně – a to především díky skvělé drezuře, zaváhání v závěrečném parkuru ji ale o první místo připravilo. Povedeným parkurem ji předstihl do té doby v průběžném pořadí druhý Michal Kořínek z JK Sobotka. Svou radost a spokojenost nijak neskrýval. „Je to teprve můj druhý závod v pony párách, takže jsem naprosto spokojený,“ usmíval se Michal. „Nejvíc jsem spokojen samozřejmě s parkurem, ten jsem si užíval na sto procent. V maratonu máme ještě co zlepšovat, ale byli jsme tam první, takže dobrý. Myslím si, že to byla dobrá průprava na mistrovství republiky,“ dodal vítězný Michal Kořínek. 

 

Michal Kořínek

 

Mladý vítěz soutěže dvojspřeží pony pak pomáhal vytvářet bouřlivou atmosféru na tribunách při závěrečném parkuru čtyřspřeží. V této soutěži totiž o vítězství bojoval Pavel Hybler ze stejného jezdeckého klubu, tedy JK Sobotka. A nakonec zvítězil. Do této soutěže v pátek nastoupila tři čtyřspřeží, favoritem měl být Radek Nesvačil reprezentující Národní hřebčín Kladruby nad Labem. Roli favorita potvrdil v drezuře, při maratonech se ale setkal s potížemi a do závěrečného parkuru kvůli zranění koně ani nenastoupil. Rozhodovalo se tedy mezi Pavlem Hyblerem a čtyřkou Jaroslava Jandla z JK Semice. „Já jsem spokojený s celými závody. Jsou to mladí koně, krásně odchodili drezuru, v maratonu šli perfektně, tam jsem byl hodně spokojený, a parkur si taky odešli v pohodě,“ hodnotil svůj výkon celkový vítěz čtyřspřeží Pavel Hybler.

 

Pavel Hybler

 

Nejobsazenější soutěží byla jednospřeží, do které nastoupilo třináct vozatajů. Po prvních dvou dnech vedl Pavel Plch z SK Apollon, který sice v sobotním maratonu obsadil „až“ třetí místo, z drezury si ale nesl velký bodový náskok. Ten mu nakonec pomohl i po parkuru v konečném součtu trestných bodů a Pavel Plch získal první místo. „Nejvíc jsem si užil drezuru, tam byl terén perfektní a dobře připravený, tam ti koně mohli ukázat co v nich je. Sobotní maraton je samozřejmě o adrenalinu. Počasí nám trochu zhatilo tu korektnost trati, bylo to trochu o odvaze koní, aby do toho šli.  Ale dalo se to jezdit a všichni to nějak zvládli,“ hodnotil Pavel Plch průběh třídenních závodů, které pojal především jako přípravu na srpnové mistrovství republiky. „Přijeli jsme, abychom viděli závodiště, prohlédli si povrchy atd. Za tři týdny sem vyrazíme bojovat o mistrovský titul,“ netajil se svými ambicemi vítěz jednospřeží Pavel Plch.

 

Pavel Pich

 

Mistrovství České republiky spřežení se na pardubickém dostihovém závodišti koná první srpnový „prodloužený“ víkend, tedy 1. – 3. srpna. Součástí třídenní akce bude i sobotní XXII. Národní výstava koní plemene Shagya – Arab. 

 

 

Původní zpráva

Ve dnech 11. – 13. července se na pardubickém závodišti konají letošní první jezdecké závody spřežení. Cena hejtmana Pardubického kraje bude nejen kvalifikací na Zlatou podkovu, ale pro některé účastníky možná i generálkou na Mistrovství České republiky. To se v Pardubicích uskuteční první srpnový víkend.

Červencová soutěž je vypsána pro jednospřeží, dvouspřeží a čtyřspřeží a také pony. Čekají je drezurní zkoušky, maraton a parkur spřežení. Stavitelem tratí bude Aleš Kříž, který stejnou funkci zastane i při Mistrovství ČR. 

Bohužel však na startu Ceny hejtmana Pardubického kraje bude chybět loňský vítěz čtyřspřeží Zdeněk Jirásek z JK Robousy. „Bohužel mi pracovní povinnosti nedovolí v červenci přijet, ale Mistrovství České republiky si v Pardubicích rozhodně nenechám ujít,“ prohlásil Jirásek. „Pardubice mne nadchly. Tamní závodiště má neuvěřitelnou atmosféru, je to jedno z nejlepších závodišť. Závody by se tu neměly pořádat dvakrát ročně, ale nejmíň čtyřikrát.“

Na závody spřežení se pardubické závodiště pilně připravuje už od zimy. „Upravili jsme některé překážky, zejména ty vodní. Došlo k jejich rozšíření a k úpravě břehů tak, aby odpovídaly standardům vozatajských závodů,“ řekl Michael Skalický, ředitel Dostihového spolku a.s. 

Do drezurních obdélníků se vozatajové vydají už v pátek v 9 hodin, v sobotu od rána jsou na programu maratony a v neděli parkury. Vstupné pro diváky je zdarma.

Publikováno: 14.7.2014 12:00:00
Kategorie: sport
Rubrika: spřežení
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020